Nir Kabaretti

Season 2018/19

Santa Barbara Symphony, Granada Theatre, Santa Barbara CA

3:30 pm

Sunday with the Symphony.

A program by David Bazemore and Nir Kabaretti. 

Santa Barbara Symphony, Granada Theatre, Santa Barbara CA

3:00 pm

Ernest Dohnanyi: American Rhapsody

Gershwin: Rhapsody in Blue

Berlioz: Symphonie Fantastique

Israel Sinfonietta Beer Sheva, Performing Art Center, Beer Sheva, Israel

8:30 pm

Mozart: Piano Concerto No. 15 in B flat major Op. 110a

Cojocaru: World Premiere 

Beethoven: Piano Concerto No. 1 in C Major, Op. 15

Gerhswin: Rapsody in Blue

Israel Sinfonietta Beer Sheva, Performing Art Center, Beer Sheva, Israel

8:30 pm

Mozart: Piano Concerto No. 15 in B flat major Op. 110a

Cojocaru: World Premiere

Beethoven: Piano Concerto No. 1 in C Major, Op. 15

Gerhswin: Rapsody in Blue

Southwest Florida Symphony, Barbara B. Mann Hall, Fort Myers FL

7:30 pm

Dohnanyi: American Rhapsody

Gershwin: Rhapsody in Blue

Schumann:Symphony No. 3

Santa Barbara Symphony, Granada Theatre, Santa Barbara CA

8:00 pm

Stravinsky: The Soldier's Tale

Stravinsky: The Rite of Spring

Santa Barbara Symphony, Granada Theatre, Santa Barbara CA

3:00 pm

Stravinsky: The Soldier's Tale

Stravinsky: The Rite of Spring

Santa Barbara Symphony, Granada Theatre, Santa Barbara CA

8:00 pm

Holiday Pops 

Orchestre Philharmonique Royale de Liège, Salle Philharmonic, Liège, Belgium

8:00 pm

Dohnanyi: American Rhapsody

Elgar: Concerto for Cello

Herrmann:Concerto macabre

Korngold: Concerto for Violin

Orchestre Philharmonique Royale de Liège, De Warande, Turnhout, Belgium

8:15 pm

Dohnanyi: American Rhapsody

Elgar: Concerto for Cello

Herrmann:Concerto macabre

Schumann: Symphony No. 3 in E flat major op. 97 "Rhenish"

Orchestre Philharmonique Royale de Liège, Flagey Hall, Bruxelles, Belgium

8:15 pm

Dohnanyi: American Rhapsody

Elgar: Concerto for Cello

Herrmann:Concerto macabre

Korngold: Concerto for Violin

Teatro dell'Opera di Roma, Rome, Italy

8:00 pm

Tchaikovsky: Swan Lake

Teatro dell'Opera di Roma, Rome, Italy

6:00 pm

Tchaikovsky: Swan Lake

Teatro dell'Opera di Roma, Rome, Italy

4:30 pm

Tchaikovsky: Swan Lake

Teatro dell'Opera di Roma, Rome, Italy

6:00 pm

Tchaikovsky: Swan Lake

Teatro dell'Opera di Roma, Rome, Italy

8:00 pm

Tchaikovsky: Swan Lake

Teatro dell'Opera di Roma, Rome, Italy

8:00 pm

Tchaikovsky: Swan Lake

Teatro dell'Opera di Roma, Rome, Italy

3:00 pm

Tchaikovsky: Swan Lake

Teatro dell'Opera di Roma, Rome, Italy

8:00 pm

Tchaikovsky: Swan Lake

Teatro dell'Opera di Roma, Rome, Italy

4:30 pm

Tchaikovsky: Swan Lake

Southwest Florida Symphony, Barbara B. Mann Hall, Fort Myers FL

7:30 pm

Takemitsu: How Slow the Wind

Saint-Saëns: Cello Concerto No. 1

Beethoven: Symphony No. 5

Santa Barbara Symphony, Granada Theatre, Santa Barbara CA

8:00 pm

Brahms: Double Concerto for Violin and Cello

Mussorsgky: Pictures at an Exhibition

Santa Barbara Symphony, Granada Theatre, Santa Barbara CA

3:00 pm

Brahms: Double Concerto for Violin and Cello

Mussorsgky: Pictures at an Exhibition

Southwest Florida Symphony, Barbara B. Mann Hall, Fort Myers FL

7:30 pm

Rachmaninoff: Concerto No. 3

Bizet: L'Arlésienne Suite No. 2

Debussy: La Mer

Southwest Florida Symphony, Big Arts Center, Sanibel FL

7:30 pm

Wagner: Siegfried Idyll

Milhaud: La Creation du Monde

Copland: Appalachian Spring

Ibert: Divertissement

Southwest Florida Symphony, Shell Point, Fort Myers, FL

7:30 pm

Wagner: Siegfried Idyll

Milhaud: La Creation du Monde

Copland: Appalachian Spring

Ibert: Divertissement

Southwest Florida Symphony, ST Leo the Great Catholic Church, Bonita Springs, FL

7:30 pm

Wagner: Siegfried Idyll

Milhaud: La Creation du Monde

Copland: Appalachian Spring

Ibert: Divertissement

Santa Barbara Symphony, Granada Theatre, Santa Barbara CA

8:00 pm

J. Schwantner: Chasing Light

Beethoven: Triple Concerto

Schumann: Symphony No.3 in E-flat, Op. 97 "Rhenish"

Santa Barbara Symphony, Granada Theatre, Santa Barbara CA

3:00 pm

J. Schwantner: Chasing Light

Beethoven: Triple Concerto

Schumann: Symphony No.3 in E-flat, Op. 97 "Rhenish"

Florida Symphony, Barbara B. Mann Hall, Fort Myers FL

7:30 pm

Verdi: Requiem

Florida Symphony, Barbara B. Mann Hall, Fort Myers FL

7:30 pm

Pop Series: Sinatra and Beyond

Israel Sinfonietta Beer Sheva, Performing Art Center, Beer Sheva, Israel

8:30 pm

Rossini: Ouverture to the "Barber of Seville"

Rodrigo: Concierto de Aranjuez for Guitar and Orchestra

Selected Spanish Songs performed by David Broza

Israel Sinfonietta Beer Sheva, Performing Art Center, Beer Sheva, Israel

8:30 pm

De Falla: Dance from "La Vida Breve"

De Falla: "El amor Brujo" ballet music

Sarasate: Andalusian Romance

Israel Sinfonietta Beer Sheva, Performing Art Center, Beer Sheva, Israel

8:30 pm

Opera Hits from Spain

Southwest Florida Symphony, Sanibel Community Center, Sanibell FL

7:30 pm

Mozart: Ouverture to Don Giovanni

Poulenc: Organ Concerto in G minor

Mozart: Symphony No. 41 Jupiter

Southwest Florida Symphony, Faith Presbyterian Church, Cape Coral FL

7:30 pm

Mozart: Ouverture to Don Giovanni

Poulenc: Organ Concerto in G minor

Mozart: Symphony No. 41 Jupiter

Southwest Florida Symphony, The Moorings Presbyterian Church, Naples FL

7:30 pm

Mozart: Ouverture to Don Giovanni

Poulenc: Organ Concerto in G minor

Mozart: Symphony No. 41 Jupiter

Santa Barbara Symphony, Granada Theatre, Santa Barbara CA

8:00 pm

Verdi: Requiem

Santa Barbara Symphony, Granada Theatre, Santa Barbara CA

3:00 pm

Verdi: Requiem

Southwest Florida Symphony, Barbara B. Mann Hall, Fort Myers FL

7:30 pm

Sheriff: Akeda

Bruch: Violin Concerto

Berlioz: Symphony Fantastique

Santa Barbara Symphony, Granada Theatre, Santa Barbara CA

8:00 pm

Tchaikovsky: Romeo & Juliet Overture Fantasy

E.Bernstein: Songs of Love and Loathing

Dvořák: Symphony N. 8

Santa Barbara Symphony, Granada Theatre, Santa Barbara CA

3:00 pm

Tchaikovsky: Romeo & Juliet Overture Fantasy

E.Bernstein: Songs of Love and Loathing

Dvořák: Symphony N. 8

Israel Sinfonietta Beer Sheva, Performing Art Center, Beer Sheva, Israel

8:30 pm

Vivaldi: Concerto in F Major for Three Violins and Orchestra

Bach: Double Concerto in Minor for two Violins and Orchestra 

Tchaikovsky: Last Movement from the Serenade for Strings in C Major

Mozart: Violin Concerto No. 5 in A major K. 219

Israel Sinfonietta Beer Sheva, Performing Art Center, Beer Sheva, Israel

8:30 pm

Vivaldi: Concerto in F Major for Three Violins and Orchestra

Bach: Double Concerto in Minor for two Violins and Orchestra 

Tchaikovsky: Last Movement from the Serenade for Strings in C Major

Mozart: Violin Concerto No. 5 in A major K. 219

Orquesta Filarmonica de Bogotà

4:00 pm

Jie Wang: Socrates death

German Borda: Four Trombones Concerto

Prokofief: Cinderella Suite No.1 Op. 107

Israel Sinfonietta Beer Sheva, Performing Art Center, Beer Sheva, Israel

9:00 pm

Mozart: Don Giovanni 

Israel Sinfonietta Beer Sheva, Performing Art Center, Beer Sheva, Israel

8:30 pm

Mozart: Don Giovanni 

Festival Puccini, Torre del Lago (Lucca), Italy

9:15 pm

Puccini: Madama Butterfly

Please reload

© 2016 Nir Kabaretti   

  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon